معرفي اتحاديه     پژوهش ها     اخبار     ثبت سؤال     پيوندها     تماس با ما     دريافت فرم ها    
کد کاربری:
کلمه عبور:

فراموشي کلمه عبور         عضويت

نظر شما در مورد عملکردها و فعاليت های اتحاديه چيست؟

بسيار خوب

خوب

متوسط

ضعيف

"خدمت به خلق وظیفه نیست بلکه لذت است."اول تیرماه، روز ملی اصناف گرامی باد.
ITdevelopers -- www.ITDnetwork.com

اخبار

عنوان خبر: سخنرانی جناب آقای حمید رضا رستگار رئیس اتحادیه صنف آهن و فولاد و فلزات شهرستان تهران
خلاصه خبر: پیش از دستور هفتمین اجلاس اصناف تهران با حضور هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران و روسای محترم اتحادیه های صنفی
شرح خبر:

 

با سلام و تحیات و آرزوی بهروزی و همچنین تبریک پیشاپیش روز اصناف به هیات رییسه محترم و روسای معزز اتحادیه ها ، 

در مدتی که افتخار حضور در این جمع را پیدا کرده ام ، نکاتی در ذهن من ایجاد شد به اختصار به رشته تحریر درآورده و در این فرصت پیش آمده آنرا ارائه داده و ان شاالله که مفید به فایده قرار بگیرد.

همانطور که مستحضرید فعالیتهای اقتصادی در یک منطقه جغرافیایی، در برگیرنده تولید، توزیع یا تجارت و مصرف کالاها و خدمات در آن منطقه اطلاق می‌شود. اساسا اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. و نهادهای تاثیرگذار بر اقتصاد و فضای کسب و کار کشور و توسعه کارآفرینی و اشتغال کشور، نهادهای مرتبط با نظام صنفی هستند که در ارایه پروانه کسب، آموزش، قیمت‌گذاری، نظارت و رسیدگی به شکایات صنفی موثر بوده و با توجه به ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با مردم و فعالان اقتصادی می‌توانند تاثیر بسزایی در رونق اقتصاد و سرمایه اجتماعی در جامعه داشته باشند. و همچنین کارکرد صحیح نظام صنفی کشور به عنوان یک نهاد اثرگذار اقتصادی می‌تواند در بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید که امسال مورد تاکید رهبری معظم بوده نقش مهمی داشته باشد و بالعکس عدم کارکرد صحیح منجر به تضعیف فضای کسب و کار میگردد.

 اینجانب انتظارات خود و پیشنهاداتی را برای اتاق محترم به شرح آتی ارایه می نمایم . 

1- با تهدیدهای موجود برای تبدیل شرایط تحریم ها به فرصتی برای جهش اقتصاد کشور، بهبود فضای کسب و کار، ضرورتی اجتناب ناپذیر و یک پیش نیاز مهم است. با توجه به تحولات نرخ ارز بر بازار، تورم و اجرای مصوبات جلسات تنظیم بازار و بالتبع مشکلات صنفی ایجاد شده، بهبود محیط کسب و کار، نیاز به وحدت فرماندهی دارد ( و در حوزه اصناف ، فرمانده این میدان هیات رییسه اتاق میباشد) و توصیه میگردد ضمن توجه به شرایط موجود از تصمیمات آنی و غیر کارشناسی به دور باشد و به همان اندازه حواسش باشد از کندی تصمیم-گیری و عملکردش، تا بخش خصوصی و اتحادیه صنفی آسیب نبیند. فلذا برگزاری هرچه بیشتر جلسات نمایندگان اصناف و مفاهمه هر چه بیشتر میان دولت و تشکل‌های صنفی و حضور موثر اصناف در نظام تصمیم سازی و تصمیم‌گیری اقتصادی کشور، از تار و مشوش شدن فضای ذهنی مردم و از بین رفتن امنیت روانی آحاد جامعه در شرایط فعلی جلوگیری گردد .

2- با توجه به اینکه بسیاری از واحدهای صنفی در زنجیره عرضه محصولات بنگاه های بزرگ تولیدی قرار گرفته و فعالیت می‌نمایند، ضرورت دارد بانک مرکزی با صدور بخشنامه به ارکان اعتباری بانکها، مشابه بنگاه‌های صنفی تولیدی، واحدهای توزیعی را نیز مورد حمایت مالی (تامین تسهیلات مالی) بانکها قرار دهد.

3- کسب و کارهای سنتی و کسب و کارهای نوپا در فضای مجازی (نوین) در مقابل هم نیستند. اتاق باید بتواند با به‌کارگیری مدلی کارآمد، از هر دو حوزه حمایت کند و در این خصوص می توان از دانشگاه‌ها و وزارت علوم با برگزاری سمینارهای آموزشی و پژوهشی برای توانمندسازی واحدهای صنفی بهره برده و منجر به نتایج مبارکی خواهد شد.

4- انجام تمهیدات لازم به منظور اصلاح ساختار نظام ماليات بر صنوف از حیث شفاف‌سازی و روابط نظام مالیاتی در راستای اقناع مودیان،و استفاده از ظرفیت های قانونی و اجتناب از روش چانه زنی و ادبیات تمنایی و همچنین توزیع بار مالیاتی بین فعالان اقتصادی متناسب با حجم فعالیهای اقتصادی و شرایط و واقعیتهای کسب و کار طی چند سال گذشته.

5- راه اندازی سامانه‌های یکپارچه‌سازی و هماهنگ سازی در زنجیره تامین (حوزه تولید و توزیع) به منظوركمك به بهبود فضاي كسب و كار از حیث یکپارچه‌سازی اصناف درگیر و دیگری هماهنگ‌سازی بهتر جریان های مواد، کالا، اطلاعات و مالی. 

6- انجام مطالعات آسیب¬شناسی مسائل و مشکلات صنوف کشور و انجام اقدامات لازم در جهت رفع مشکلات آنها و ارایه پیشنهادهای لازم در زمینه ساماندهی اصناف مذکور و ایضاً"انجام پروژه‌های آینده پژوهی"در حوزه اصناف.

7- فراهم نمودن زمینه‌های آموزش لازم برای توانمند سازی مسئولان اتحادیه‌ها، مجامع و افراد صنفی پیرامون امور اصناف و قانون نظام صنفی با همکاری موسسات آموزشی عالی.

8- با توجه به ماهیت اتاق‌های فکر که هم افزایی و انباشت دانش و تجربه(تجمع اهل علم و عمل)خصیصه بارز آنهاست، حمایت و تسهیل فعالیت آنها، نقش ارزنده‌ای در فرایند برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای اجرای قانون نظام صنفی در کلیه بخش‌ها خواهد داشت.

9- استراتژی، برنامه و الگوی رفتاری سازمان برای تعیین موقعیت آتی و ارائه نمای کلی از چگونگی تحقق هدف¬ها است. استراتژی بدون تاکتیک، دورترین مسیر به سوی پیروزی و تاکتیک بدون استراتژی، صرفاً سرو صدای قبل از شکست است. اتاق اصناف باید استراتژی خود را براساس تغییرات در محیط رقابتی‌ خود و همچنین بازخورد اجرای استراتژی از سوی چرخه‌ی قبلی، به‌شکل منظم و تکرار شونده‌ای تهیه و به روز رسانی کند.

10- حضور موثر نمایندگان اصناف در کارگروه¬های "هیات مقررات زدایی که بعضا جنبه دخالت در حوزه اصناف را دارد و همچنین تسهیل در صدور مجوزهای کسب‌وکار" به منظور ارتقاء ترکیب و سطح اختیارات و اقتدار هیات با هدف تسهیل در فضای کسب وکار کشور از حیث کم کردن بار مقرراتی و بهبود کیفیت مقررات، ایجاد شفافیت و ساده‌سازی فرآیندها، کم کردن هزینه‌ها از طریق الکترونیکی شدن فرآیندها و ایجاد سامانه‌ها و پنجره‌های واحد الکترونیکی در حوزه‌های مختلف کسب‌وکارو استفاده از"ابزار ارزیابی اثر مقررات"، جهت جلوگیری از سرعت صدور مجوزها و بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های جدید و....

و اما نکته آخر که جنبه ارشادی دارد . و همه ما باید کمک کنیم به هیات رییسه محترم

11- به دلیل پویایی شرایط محیطی، تغییر یک ضرورت است. سازمان‌ها نیز با تغییر شرایط، راهی به جز تغییر ندارند. عدم تغییر در سازمان، می‌تواند به نوعی تحجر سازمانی منجر شود که کارایی آن سازمان را کاهش می‌دهد و با انباشتِ نیاز به تغییرات، سازمان را در وضعیت شکننده‌ای قرار می‌دهد. با توجه به اصلاح و بازنگری قانون نظام صنفي، اتاق اصناف نیز مانند هر سازمان دیگری نیازمند تغییر و اصلاح ساختار است. بدون شک، دشوارترین شکل این تغییرات، تغییرات و اصلاحات ساختاری است که همواره می‌تواند مقاومت‌های شدیدی را به همراه داشته باشد. نزدیک به 6 سال از آخرین اصلاحات ساختاری می‌گذرد و علیرغم آسیب‌شناسی‌های انجام شده و ایرادات مشهود بعضی از مواد مندرج در قانون ، هرگز منتهی به اقدام اصلاحی گسترده و سنجیده نگریده است. به نظر می‌رسد در وضعیت کنونی، فراگیری درکِ احساس نیاز به تغییری سنجیده در ساختار اتاق تا آنجاست که کمتر کارشناسی را می‌توان یافت که منکر این نیاز نباشد. و برای نیل اهدف ذکر شده باید یک دل و با تمام توان از جایگاه قانونی خودمان برای احقاق حق ایستادگی نماییم . به امید موفقیت و پیروزی جامعه بزرگ اصناف 

           اللهم وفقنا لما تحب وترضی من القول و الفغل و العمل 

                والسلام علیکم ورحمت الله و برکاته

                      28 خرداد ماه 1398

                                حمیدرضا رستگار

تاريخ درج: 2/4/1398 ,


 
تعداد بازديدکنندگان سايت: 398615 نفر
 
معرفي اتحاديه     پژوهش ها     اخبار     ثبت سؤال     پيوندها     تماس با ما     دريافت فرم ها     

Copyright © 2010, Tehran Iron & Steel Union All Right Reserved. Consultation, Designed & Developed By IT Developers network.